15 Жовтня 2018 - 7:49, Iсторiя

Частина 16. Будування житла для робітників ГПРЗ власними зусиллями

Працівники паровозоремонтного заводу проживали у власних будинках, а також на квартирах, що належали Гайворонському відділу залізниці. Таких квартир налічувалось 24.

У 1939 р. заводом було придбано перший житловий гуртожиток під солом’яним дахом по вул. Свободи (кол. вул. К. Маркса), 19. Його перебудували, замінили дах. Тут розмістили три квартири, які надали сім’ям паровозоремонтників.

Після звільнення у 1944 р. Гайворона від німецько-фашистських загарбників, виявилось, що житловий фонд залізничного вузла частково був зруйнований, або переобладнаний в конюшні і казарми.

Виникла необхідність будувати житло. Для цього завод мав бутовий камінь, шлак, вапно і глину. Почали самотужки виготовляти шлакобетон на глиняному розчині. Його засипали в опалубку стін і трамбували, через три дні роботу продовжували. І через 15 днів стіни будинку були завершені.

Глинобетонний шлак мав свої переваги: дешевий матеріал (відходи виробництва), не потрібно було наймати висококваліфікованих мулярів, добре теплозбереження стін. За таким методом у 1945-1949 рр. тільки по вул. В.Стуса (кол. вул. Кірова) було збудовано 6 житлових будинків (27 квартир) і один гуртожиток на 25 чоловік.

Будівництво житла здійснювалось працівниками усіх основних цехів. Котловани копали вручну під час суботників. Для цього залучали службовців та інженерно-технічних працівників.

У 1951 р. було закладено фундамент під двоповерховий 12-квартирний житловий будинок, що по вул. Великого Кобзаря (кол. вул. Воровського), 19. Він був зданий в експлуатацію у 1952 р. Будинок було підключено до центрального опалення, каналізації, а також електрифіковано і радіофіковано.

З 1952 до 1956 рр. кошти на житлове будівництво заводу не виділялись з державного бюджету, хоча черга на квартирний облік збільшувалась. Лише згодом фінансування на будівництво квартир відновилося і до існуючих будинків почали робити прибудови.

Для будівельників було придбано заводом бетонозмішувач, автокару, три піднімальних механізми та інше обладнання. Було збудовано приміщення під будівельний цех, сушильну камеру, комори та навіси.

Значна допомога надавалась індивідуальним забудовникам. Зокрема тільки у 1957 р. їм було видано 120 публічних метрів лісоматеріалів, а також значну частину цементу, цегли, виготовлено 150 дверей і 130 вікон. Всього надано допомоги забудовникам більше, як на 120 тис.карбованців.

Враховуючи потреби працівників, завод з 1958 по 1972 рр. побудував  житла загальною площею 4385 квадратних метрів. Зокрема, по вул. Подільський у Гайвороні споруджено 10 двох і 4-квартирних будинків за рахунок фонду підприємства. В 1959 р. зведено двоповерховий будинок на 12 квартир по вул. Залізничний, 1. Багатоквартирні споруди були зведені також на вулицях Степовій, Великого Кобзаря. На початок 1973 р. завод мав у своїй власності 24 житлових будинки, а це 186 квартир, з корисною площею 6986 квадратних метрів.

Пізніше було проведено значні обсяги робіт по благоустрою житлового фонду і по його газифікації. 5 будинків обладнані центральним опаленням, водопроводом і каналізацією… (далі буде)

10
Лип

ПрАТ “ГТРЗ” освоює новий напрямок

ПрАТ “ГТРЗ” проводить ремонтно-відновлювальні роботи кузовів вагонів

3
Лип

Приступили до виконання чергового КР2

ПрАТ “ГТРЗ” приступило до капітального ремонту тепловоза ТГМ4

24
Чер

Капітальний ремонт ТГМ-4Б

ПрАТ «ГТРЗ» почало капітальний ремонт тепловоза ТГМ-4Б